ФОРУМ РЕГЛАМЕНТ ФОРУМА

Форум // Общество // Обсуждение: «Никто не уйдет с Минского замчища, не получив утешения»

Обсуждение: «Никто не уйдет с Минского замчища, не получив утешения»

нет
30.07.2013 // 22:30
brook пишет:
Я, напрыклад, не магу чамусці нават паверыць, што "святой" Аляксандр Неўскі забіў свайго роднага брата (
(Ці то каб той не не ваяваў з татара-манголамі, ці то каб стаць галоўным "намеснікам" Батыя у Масковіі?)


З Беларуссю ён звязаны трывалымі дынастычнымі сувязямі.
Аляксандр быў жанаты з Аляксандрай, дачкой полацкага князя Брачыслава.
Яго ўнучка Марфа выйшла замуж за пскоўскага князя Цімафея — таго самага Даўмонта, які ўцёк з Літвы пасля забойства Міндоўга. Іх сын — легендарны Давыд Гарадзенскі, прысвяціў усё жыццё барацьбе з крыжакамі. Ён, відаць, і не падазраваў пра «эпахальную перамогу» свайго прадзеда на Чудскім возеры
Чытаць цалкамhttp://nn.by/?c=ar&i=107650 .

Гісторыя Расейскай дзяржавы пачала пісьмова выкладацца, у існасьці, з ХVIII стагоддзя пад найстрогім “вокам” і па загадзе гасудараў (Фармаваньне яе было завершана пры Кацярыне ІІ). Маскоўскія цары нават думкі не дапускалі распавесьці сьвету пра мангольскае паходжаньне сваёй дзяржаўнасьці. У тым і быў сакрэт, які загадана было схаваць, і [жаданьне] заблытаць у выдумках і фантазіях.

У гісторыі Масковіі-Расеі сапраўды няма князя, які больш папрацаваў на Арду, чым князь Аляксандр. Як выявілася, “падарункі” Аляксандру Неўскаму былі вартыя яго ўчынкаў. З найвялікшага загаду Хана з 1272 года і пачала засяляцца Масква, гэты глухі таёжны закуток. А з 1277 года тут засеў першы маскоўскі князь – Данііл, сын Аляксандра Неўскага.

Існуе некалькі пунктаў гледжаньня на дзейнасьць Аляксандра Неўскага. Практычна ўся еўрапейская гістарычная думка зводзіцца да таго, што “…менавіта калабарацыянізм Аляксандра ў адносінах да манголаў, здрада ім братоў Андрэя і Яраслава ў 1252 годзе зьявіліся прычынай усталяваньня на Русі ярма Залатой Арды…” /Журнал «Родина», № 11, 1993 год, стр.30./
http://nashaziamlia.org/2008/06/26/1412/ .
 
серый
30.07.2013 // 13:26
brook пишет:

Я, напрыклад, не магу чамусці нават паверыць, што "святой" Аляксандр Неўскі забіў свайго роднага брата (

Так и я об этом!(
brook пишет:
(Ці то каб той не не ваяваў з татара-манголамі, ці то каб стаць галоўным "намеснікам" Батыя у Масковіі?)

Поймите,против лома нет приёма!
Ну а в те времена моголо-татары были ломом!
Вы скажите,что мол сегодняшнюю типа Беларусь это судьба миновала...
Да,миновала,но монголо-татары были обескровлены другими русЬкими городами,так вот...
Даже на Новогород у них сил-то и не хватило...
 
brook
30.07.2013 // 13:20
серый пишет:
святости в истории Руси ой как мало было!

Так, тут я з вамі пагаджуся і нават больш.
Я, напрыклад, не магу чамусці нават паверыць, што "святой" Аляксандр Неўскі забіў свайго роднага брата (
(Ці то каб той не не ваяваў з татара-манголамі, ці то каб стаць галоўным "намеснікам" Батыя у Масковіі?)
 
серый
30.07.2013 // 12:57
Да никто, пожалуй, и не ответит на ваш второй вопрос.
"Святая",как я думаю,это метафора,художественный образ и не более,т.к. святости в истории Руси ой как мало было!
Впрочем,как и везде!
 
серый
30.07.2013 // 12:51
А Новгород,Полоцк,Смоленск,Ростов,Владимир,Суздаль?
 
brook
29.07.2013 // 18:03
"святой Руси"
1) Я думаю, што святая Русь - гэта Украіна
2) Дзе,хто, чаму і калі пачаў ужываць гэта словаспалучэнне?
 
 
 
  • 1
Если вы хотите принять участие в обсуждении, вам необходимо авторизоваться или зарегистрироваться.