Алесь Мікус. ПРАЕКЦЫІ. Як дзеці. Как дети

Калі паглядзіш на беларускую медыйную прастору, не афіцыёзную, дык прыгадваецца нешта дзіцячае...

Алесь Мікус

Алесь Мікус. Музыка, перакладчык, публіцыст. Нарадзіўся ў 1982 годзе ў Мінску. Адукацыя: аддзяленне псіхалогіі БДУ, аспірантура АПА. Рэдактар беларуска-балцкага партала Svajksta.by. 

I.

Калі паглядзіш на беларускую медыйную прастору, не афіцыёзную, дык прыгадваецца нешта дзіцячае.

Што беларусам цікава?

Агляды, дзе што даюць паесці. Пра родны Мінск. І “софці-софці” нейкія нацыянальныя адзнакі, тыпу маек.

І чацвёртае — налаяцца (мякка ці стражэй) на асяроддзе, у якім жывуць.

Вядома, рызыкоўна выходзіць на нейкія абстракцыі. Беларусы бываюць розныя. Але агульная ментальная прастора ўсё ж ёсць, яе не можа не быць там, дзе мноства людзей жывуць у агульным полі.

Беларусы нагадваюць дзяцей. Якія абмацваюць бліжэйшае наваколле. Якім цікава, чым іх кормяць і з чаго гэта складаецца.

Дзецям цікавыя госці. Не тое, што яны ў сабе “нясуць”, а тое, што яны прынеслі. Госць як новы зайшоўшы фізічны аб’ект.

І дзецям цікавае новае. А таксама тое, што іх адрознівае. На фізічным плане, не на нейкім іншым яшчэ. “Арнаменты” і вышымайкі — выключна неглыбока. Але гэта ўжо не столькі дзіцячае, колькі падлеткавае.

Падлеткавае таксама і тое, як наэлектрызавана беларуская прастора. Канфлікты, адасабленні, асабістыя межы, баруканні. Галоўны вораг — кандуктар, праўда? Вельмі бацькоўская фігура.

Такім чынам, не трэба чакаць таго, чаго ў наяўнай прасторы пакуль адбыцца не можа.

II.

Да, как-то так получилось, что в существующей системе координат мы — подростковое общество.

Кстати, украинское общество — уже на шаг впереди. Не 13-15 лет, а лет 20 с хвостиком. Драки, выяснение отношений, ставление себя.

Русские удивляются с белорусов, почему белорусы так легко посылают друг друга на три буквы и не получают за это по репе от посылаемого.

Русские вообще — постарше. У них не прерывалось развитие. По крайней мере, с ленинских времен, а есть подозрения, что и с более ранних, вплоть до раннеромановских времен. Есть такая версия.

У белорусов ни с ВКЛ, ни с БНР преемственности особо нет. Уже и с БССР особо не осталось. Только последние 20 лет.

Иногда подумаешь — как же здесь не хватает представителей Мудрости. Каких-нибудь «мудрых евреев» или своих мудрых.

Кстати, деревня все же сохранила мудрость. Только мы ее мудростью не считаем, так, забабоны. В деревне и деревенских, даже в мудрых людях, силы нет.

Взросление нашего общества скорее всего произойдет как у соседей — через соотнесение с более продвинутыми и типа «мудрыми» иностранцами, Западом или Россией. Брюссель, Вашингтон, Москва или даже Варшава.

Но есть совсем маловероятный, но все же свой путь — своя мудрость. Лишь 1%, что будет такой путь, это не по-современному. Городская молодежь не признает сельских дедов своими вожатыми. Тогда будет признавать чужих, иноговорящих. 

 

Меркаванні калумністаў могуць не супадаць з меркаваннем рэдакцыі.
Запрашаем чытачоў абмяркоўваць артыкулы на форуме, прапаноўваць для ўдзелу ў праекце новых аўтараў або ўласныя матэрыялы.


  • Русские вообще — постарше. У них не прерывалось развитие. Читать полностью: https://naviny.by/rubrics/opinion/2015/03/22/ic_articles_410_188513/ ??! Гэта развіццё? http://blog.newsru.com/article/18Mar2015/opros ?! Якое развіццё можа быць у дзяржавы, "духовные скрепы" у якой - "все вокруг врагі" - ВЯКАМІ! І вякамі - вынішчэнне самых разумных і сапраўдных патрыётаў сваёй дзяржавы. пару прыкладаў: Сталыпін хацеў рэфармаваць РІ у , як сёння усеведаюць, у рэальна перспектыўным накірунку - "грохнулі" Шарль дэ-Голь меў мабыць яшчэ больш прычын быць забітым за тыя рэформы, якія ён праводзіў, але сваю краіну ён здолеў вывесці з тупіка. ----------------- А што, маёр КГБ вядзе РФ у бок "развітія" ??!! "падзешавела нафта - няма чаго есці" )))
  • Иногда подумаешь — как же здесь не хватает представителей Мудрости. Каких-нибудь «мудрых евреев» или своих мудрых. Читать полностью: https://naviny.by/rubrics/opinion/2015/03/22/ic_articles_410_188513/ Так! Для мяне асабіста не хапае Анатоля Майсені http://be-x-old.wikipedia.org/wiki/Анатоль_Майсеня і Юрыя Захаранкі http://be-x-old.wikipedia.org/wiki/Юры_Захаранка ЦІ БЫЛІ ЯНЫ ДЗЕЦЬМІ? (
  • “Арнаменты” і вышымайкі — выключна неглыбока. Але гэта ўжо не столькі дзіцячае, колькі падлеткавае. Читать полностью: https://naviny.by/rubrics/opinion/2015/3/22/ic_articles_410_188513/ Адназнача! Як кажуць, "Той хто нешта робіць, той можа памыляцца" .... і vice-versa )
  • [quote="Guess"]Шарль дэ-Голь меў мабыць яшчэ больш прычын быць забітым за тыя рэформы, якія ён праводзіў, але сваю краіну ён здолеў вывесці з тупіка. ----------------- А што, маёр КГБ вядзе РФ у бок "развітія" ??!! "падзешавела нафта - няма чаго есці" )))[/quote] Как судьба Путина перекликается с карьерой Шарля де Голля "В истории нередко встречаются параллели и аналогии, но такие удивительные, как в истории Франции с генералом де Голлем и в истории России с Владимиром Путиным – все же не часто, – пояснил известный канадский эксперт Академии Masterforex-V Евгений Ольховский. Он напомнил, что оба лидера пришли к власти в сложный экономический период своих стран. И Де Голлю, и Путину пришлось выводить свои страны из предынфарктного состояния в ситуации, когда предыдущие правящие режимы были крайне непопулярны. В этой ситуации многие как во французском, так и в российском обществе мечтали о стабильности, порядке и твердой руке." http://www.online812.ru/2012/05/24/002/ Де Голю прищлось уйти раньше срока по окончанию реформ,а Путин на месте. [quote="Guess"]падзешавела нафта - няма чаго есці[/quote] Да вы шо,прям таки нечего есть?))) Может голодоиор уже на просторах России? А почему тогда рейтинг Путина растёт? Почему тогда Журнал Forbes,утверждает,что даже крымчане,которых торбили весь год укры, стали жить лучше? http://www.interfax.ru/world/431388
  • [quote="Бедуин"]Как судьба Путина перекликается с карьерой Шарля де Голля[/quote] Ага, пераклікаецца, з дакладнасцю наадварот: Шарль дэ-Голь рашыў тагачаснае пытанне Францыі - аддаваць апошняе на вайну за "імперское велічіе" і быць з голай попай, ці даць свабоду калоніям: ... Де Голль стал основоположником новой политики Франции в постколониальном пространстве: политики культурных связей между франкофонными (то есть франкоговорящими) государствами и территориями ... і заняцца СВАІМІ УНУТРЫДЗЯРЖАЎНЫМІ ПРАБЛЕМАМІ!
  • [quote="Guess"] Шарль дэ-Голь рашыў тагачаснае пытанне Францыі - аддаваць апошняе на вайну за "імперское велічіе" і быць з голай попай, ці даць свабоду калоніям[/quote] Да неужели? Вот,ведь, какой нехороший де Голь!;-) А Путин-то... он не такой,он расширяет пределы России,за счёт бывших русских земель! Не то,что алкаш Борька,разоривший всё.
  • [quote="Бедуин"]он расширяет пределы России,за счёт бывших русских земель![/quote] а навошта? па якому праву? лепей бы расшыралася Фінляндыя: http://vlada.io/russia-and-russians/
  • [quote="Бедуин"]А Путин-то... он не такой,он[/quote] ага, нават вось такі (Д.Рагозін): https://twitter.com/DRogozin/status/579297406610731008
  • [quote="Guess"] а навошта? па якому праву? [/quote] По праву прецедента и волеизъявления людей. Да бы восторжествовала демократия.) [quote="Guess"]лепей бы расшыралася Фінляндыя: http://vlada.io/russia-and-russians/[/quote] Да пусть расширяются! Хотят ли...? Картинки оставьте себе... таких можно нашлёпать уйму и везде. Кстати,а точно это финские города? копать лень... В Никеле,к примеру,тётка моя по матери когда-то жила.Ничего про финов не говорила.
  • [quote="Guess"] https://twitter.com/DRogozin/status/579297406610731008[/quote] Вы можете дать нормальную ссылку!Ну очень хочется узнать who is mr.Putin?) Ни в гугле,ни ни в яндексе ничего толком не нашёл... гугл,так тот,вообще "послал" меня да и в твитере меня нет.
  • [quote="Бедуин"]who is mr.Putin?)[/quote] Dmitry Rogozin ‏@DRogozin "Russian State has the advantage over others that it is directly governed by God (cont) http://tl.gd/n_1slavhf -------- Ён проста бог! ЛОЛ!
  • [quote="Бедуин"]По праву прецедента и волеизъявления людей. Да бы восторжествовала демократия.)[/quote] Пра што напісана? Ужо год, як у РФ працуе крымінальны артыкул наконт "прэцэдэнтаў" - турма нават за прызывы да аддзялення.
  • [quote="Guess"] "Russian State has the advantage over others that it is directly governed by God (cont) http://tl.gd/n_1slavhf [/quote] Да ну... вы преувеличиваете! Рогозин говорил о Боге,который поддерживает Россию! "governed" "управляется",в данном случае, в переносном смысле!
  • [quote="Guess"]Пра што напісана? Ужо год, як у РФ працуе крымінальны артыкул наконт "прэцэдэнтаў" - турма нават за прызывы да аддзялення.[/quote] Зато в Косово хорошо сработало!