Другие материалы рубрики «Политика»

  1. Оппозиция решила ударить по Лукашенко гендером
    В медиапространстве тут же устроили виртуальное дефиле вероятных претенденток на бросание дамской перчатки бессменному президенту…
  2. ЦИК призвал оппозицию поактивнее готовиться к президентским выборам
    Действующая белорусская власть активно работают над подготовкой к выборам, чего не скажешь об оппозиции...


Политика

Віталь Рымашэўскі: перачытайце тое, што я казаў да 19 снежня


Виталий РымашевскийБылы кандыдат у прэзідэнты, сустаршыня Беларускай Хрысціянскай дэмакратыі Віталь Рымашэўскі, які 1 студзеня быў вызвалены з СІЗА КДБ пад падпіску ад нявыездзе, пад ціскам супрацоўнікаў Камітэта дзяржбяспекі быў вымушаны адмяніць сваю сённяшнюю прэс-канферэнцыю. Рымашэўскага папярэдзілі, што яму лепей трымаць язык за зубамі, калі ён не хоча зноў апынуцца за кратамі. Але палітык адказаў на некалькі пытанняў партыйнай прэс-службы.

— Што вы можаце паведаміць пра абставіны вашага вызвалення, дакладней, змены меры стрымання?

— Па-першае, сёння, 4 студзеня, ў 11 гадзін павінна была адбыцца мая прэс-канферэнцыя на гэты конт. Але ўчора, пасля таго, як я даў некалькі каментароў для “Нашай нівы”, мяне выклікалі ў КДБ і паведамілі, што мая прэс-канферэнцыя будзе разглядацца як парушэнне падпіскі аб неразгалошванні тайны следства. І што ў любым выпадку правесці яе мне не дадуць, а мая мера стрымання ў любы момант можа быць зноў заменена на знаходжанне пад вартай.

Па-другое, я не лічу сябе на свабодзе, пакуль у зняволенні знаходзяцца мае сябры і паплечнікі, іншыя кандыдаты. І я, як магу, буду спрыяць іх вызваленню.

Я дзякую ўсім, хто праявіў сваю салідарнасць з намі, хто выказаў сваю падтрымку. Я быў здзіўлены, колькі людзей перажывала за мяне, малілася, выказвала словы падтрымкі маёй сям’і. Гэта быў для мяне прыемны сюрпрыз.

— А што вы можаце сказаць пра змест запіскі на імя кіраўніка дзяржавы?

— Я сапраўды пісаў такую запіску, але, на жаль, пра яе змест паведаміць не магу, паколькі я даў падпіску аб неразгалошванні тайны следства. Магу толькі запэўніць, што нічога такога, што магло б пашкодзіць іншым, я ў ёй не пісаў.

— Якія вашы далейшыя планы?

— Цяжка казаць пра нейкія планы ў маім становішчы. Я буду рабіць усё, каб дабівацца вызвалення іншых затрыманых па гэтай справе. Сваё вызваленне я расцэньваю, як маленькі шанец, як першы крок уладаў.

— А што вы можаце патлумачыць тым, хто ў сваіх каментарах называе вас здраднікам?

— Мая пазіцыя, нягледзячы ні на што, застаецца нязменнай. Хай перачытаюць тое, што я казаў да 19 снежня.

Усім сваім зламыснікам я кажу — не радуйцеся, а паплечнікам — не турбуйцеся, мая пазіцыя засталася нязменнай, яна такая, якая была да 19 снежня, 19 снежня і пасля 19 снежня. Такая яна застаецца і зараз, і ніякія тлумачальныя лісты яе не зменяць. Я зараз не магу агучваць шмат якія рэчы, тым не менш яшчэ раз падкрэсліваю, што мая пазіцыя застаецца ранейшай, такой, што была агучаная падчас выбарчай кампаніі.

Оценить материал:
Средний балл - 4.44 (всего оценок: 65)
Tweet

Ваш комментарий

Регистрация

Последние Комментарии

  • «Указ № 1» от 19.12.2010г. В соответствии с многолетней белорусской традицией - «Кандидат в президенты должен сидеть в тюрьме» - ПРИКАЗЫВАЮ : «Обустроить «Свободную политическую Зону для выборов в Президенты». Зона должна обладать всеми привычными атрибутами: Высокий забор под напряжением, охрана по периметру и т.п. В «Зону» должны быть внесены специализированные отличия. 1.Удобные, класса 5*, «кабинеты» - для работы кандидатов и размещения штабов с сотрудниками. 2.Обязательная банковская структура для получения кандидатами денег от западных буржуев (Кандидат не должен финансироваться из Бюджета). 3. Платные: питание и медобслуживание. 4.Ледовый Дворец для физразвития, с платным входом. 5.В центре Зоны должна быть обустроена площадь, защищённая от непогоды (как футбольное поле у р.Свислочь), для проведения митингов. 7.Постоянная прямая телетрансляция (как в «Дом-2»). В Конституцию, в Ст.81 должно быть внести дополнение: «Кандидат на должность Президента обязан переселиться в «Свободную политическую Зону» вместе со всеми своими родственниками и членами избирательных штабов - сроком на 15 лет. Несовершеннолетних детей канн- дидатов передать в детский дом. Уход из Зоны разрешается только кандидату набравшему наибольшее количество голосов избирателей. «Правила организации и строительства «Свободной политической Зоны для выборов в Президенты»» поручить разработать Верховному Совету, в виде Отдельного Закона, и ввести в строй в срок до следующих выборов Президента. Финансирование строительства Зоны и её обслуживание осуществить из скрываемых населением незаконных доходов: как-то – доходы частных и индивидуальных предпринимателей, а также доходы пенсионерок, торгующих (без лицензии - т.е.скрывающихся от налогообложения) овощами, фруктами, грибами, ягодами, цветами, произрастающими на Государственных плодородных почвах. ***-*** Мой Родны Кут, ты мне - нямілы... Любіць цябе – не маю сілы... Краіна – ёсць... пабачна гэта й дураку, Але ж - Радзіму скралі... Наш пэнсіён за працу доўгую – падачка жабраку, каб не адразу помер, далі... А хочаш крышку больш пажыць – Павінны дед і бабка - зноўку спінку гнуць... Адна надзея – на дзяцей – Не змогуць зноў, як нас, у лапці іх абуць ! Глядзіш, яшчэ злыдням і ў нос дадуць... Я веру Ўнукі – Родны Кут вярнуць ! ***
  • Предлагаю срочно, к парламентским выборам, создатьновую альткрнативную республиканскую партию на базе протестанских постулатов по образцу США. Будет ликвидировано традиционное на постсоветском пространстве ханжество и лицемерие бывших членов КПСС. Молодежь получит христианский ориентир без поповщины и лицемерия...Готов участвовать.
  • Предлагаю срочно начать подготовку к выборам в парламент. Предлагаю создать альтернативную избирательную комиссию. Предлагаю предложить и провести сбор подписей в интернете за кандидатов в парламент. Предлагаю создать новую партию по образцу партий США...
  • А еще бы и раСтрелял (оставляю орфографию аффтара) всех их родственников, что до корня все иссечь, а заодно и тех 60%, проголосовавших против, шоб тока оставшимся 40-а жилось хорошо и вольготно...... Прямо БАНДИТИЗМ какой-то маньяческий...... И это их идеология????? Вопрос еще кому - нужно МОЛИТЬ БОГА!!!!!!!
  • вот он, среднестатистический представитель народа - не догадывающийся о нормах пунктуации и считающий расстрел нормальной мерой наказания.
  • Держитесь, Виталий. Старые времена заканчиваются, вы нужны как кадровый резерв новой Беларуси.