ФОРУМ РЕГЛАМЕНТ ФОРУМА

Форум // Общество // Обсуждение: Tsi rasmaulyaetse vy pa-belarusku?

Обсуждение: Tsi rasmaulyaetse vy pa-belarusku?

gervasij
08.09.2007 // 11:29
Изяслав Дернизахер пишет:
Бацка об белорусов ноги вытирает.

И похваляет за толерантность.

Аб мяне ніхто яшчэ ногі не абчышчаў, і я такого не дазволю рабіць нікому, "ні бацькам ні маткам".
Усяго найлепшага.
 
gervasij
08.09.2007 // 11:25
Изяслав Дернизахер пишет:
Бацка об белорусов ноги вытирает.

И похваляет за толерантность.
 
Изяслав Дернизахер
08.09.2007 // 02:05
Бацка об белорусов ноги вытирает.

И похваляет за толерантность.
 
gervasij
07.09.2007 // 23:48
Вяртаньне да пытаньня :)
Некаторыя рэчы дапаможа зразумець вельмі добры кліп http://nrsm.org/article/233/
Ласкаво просімо :)
 
gervasij
06.09.2007 // 17:21
Vitriol2 пишет:
няма зацікаўленых у маім асяродзьдзі. я калісьці спрабаваў перайсьці цалкам на беларускую мову, але нічога не атрымалася, бо ніхто не падтрымаў мяне - так, казалі, наша родная мова - беларуская, але мы яе ня ведаем дастаткова добра (сьмешна :-) і таму нам нязручна ёй карыстацца як штодзённай мовай зносінаў... артыкулы ці справаздачы таксама фактычна забаронена пісаць па-беларуску ў нашай установе, бо дырэктар не аматар беларускасьці...
ну і што рабіць, падкажыце, калі ласка? :-)

Так, даволі тыповы выпадак. Я сам калісьці сутыкнуўся з рознага кшталту фобіямі наконт беларускай мовы. Асабісты прыклад. Я цалкам перайшоў на беларускую мову ў 2002 годзе. Я карыстаюся мовай і на працы, і дома, карацей усюды. На працы былі выпадкі, калі мне заўважалі наконт мовы. Не, там не былі супраць мовы, проста казалі, што мы ўсе па-расейску неяк зручней, прасьцей і г.д. Але мяне не атрымалася пераканаць. Празь нейкі час панства супакоілася і ўжо ніхто не зважаў на мову. Усё добра, усе разумеюць. Ня трэба чакаць не ад каго падтрымкі ў пляне ўжываньня мовы, проста гэта трэба зрабіць. Гэта як у любой справе, альбо ты яе робіш, альбо не. Тут пытаньне глыбейшае, я ўжо ў нейкай галінцы форуму казаў, што пачынаць трэба зь сябе. Трэба прыняць гэтае рашэньне, і ўсё. Выкарыстаньне роднай мовы я расцэньваю выключна як САМАВЫЗНАЧЭНЬНЕ СВАЁЙ НАЦЫЯНАЛЬНАЙ ПРЫНАЛЕЖНАСЬЦІ, для мяне гэта не палітыка, гэта не прэзэнтацыя сваёй фанабэрлівасьці, гэта не забаўка. Я БЕЛАРУС і таму размаўляю ПА-БЕЛАРУСКУ. Што да рознага кшталту ныцікаў, хай ныюць, яны будуць ныць пры любой уладзе і пры любым вэктары дзяржаўнай палітыкі. Раю трымацца ад такіх таварышаў як мага далей, по пэсымізм, рэч вельмі небясьпечная. І яшчэ адна рэч. Ня трэба хвалявацца за беларускі народ і чакаць калі ж ён зробіцца сьвядомым, можна не дачакацца :) Трэба самаўдасканальвацца і прагрэсіраваць. Тое, што мы зараз маем у розных галінах жыцьця - рэч часовая, абавязкова надыдзе хвіліна, калі спатрэбяцца зьмены, а хто дужы да зьменаў, той хто мацнейшы (фізычна і маральна), адукаваны, выхаваны і альтэрнатыўны. Не чакайце калі зьменіцца асяродзьдзе само па сабе, зьмяняйце яго сваім асабістым прыкладам. Ведаеце дзеля чаго варта жыць? Дзеля шчырай усьмешкі на вуснах чалавека які менавіта так (усьмешкай) рэагуе на пачутую ад кагосьці родную мову. Усьмешку жыцьця, усьмешку спадзяваньня на лепшае, усьмешку шчырую.
 
666666
06.09.2007 // 17:05
enjoynow пишет:
"мы не нужны ни Европе, ни России, но по крайней мере Россия ближе к нам по духу"!

Ни кому не нужна такая Беларусь,какую мы сегодня имеем. А имеем мы сегодня коврик для вытирания ног сотканный из нашего зашуганного народа и экономику, напоминающую натуральное хозяйство времён феодализма.
 
666666
06.09.2007 // 16:50
enjoynow пишет:
Какой-то зашуганый народ постоянно занимающийся недооценкой своего потенциала и способностей. Эх...

СИЛЬНО.., верно, не могу не согласиться!
 
enjoynow
06.09.2007 // 02:41
gervasij i Vitriol2,
Ну их (большинство) кому не нравится беларуская мова и где (?) - в Беларуси! Подавляющее большинство находится в постоянном затмении разума насчёт национальной принадлежности ("мы разговариваем по-русски") и будущего их же страны. Вы молодцы. Не смотря на то, что у меня стёрлись навыки общения на практически никогда не существовавшей роднай мове (кроме "урокау" беларускага), я целиком поддерживаю ваши усилия по её возрождению. Пока не перенесут границу с запада на восток ничего, как ни печально, не изменится. Сколько можно нации (пустое слово пока ещё) плакаться, что "мы не нужны ни Европе, ни России, но по крайней мере Россия ближе к нам по духу"! Какой-то зашуганый народ постоянно занимающийся недооценкой своего потенциала и способностей. Эх...
 
enjoynow
05.09.2007 // 21:17
Печальный результат руссификации. Свели Беларусь всего лишь до уровня географического названия с исчезнувшей национальной культурой.
 
Vitriol2
05.09.2007 // 20:01
enjoynow пишет:
Отойти от России и начать всех проживающих в Беларуси учить бел. языку

вот и получается - реально бел мова не нужна большинству беларусов - их устраивает русская...
 
enjoynow
05.09.2007 // 19:27
Vitriol2 пишет:
ну і што рабіць, падкажыце, калі ласка? :-)


Отойти от России и начать всех проживающих в Беларуси учить бел. языку
 
Vitriol2
05.09.2007 // 18:39
няма зацікаўленых у маім асяродзьдзі. я калісьці спрабаваў перайсьці цалкам на беларускую мову, але нічога не атрымалася, бо ніхто не падтрымаў мяне - так, казалі, наша родная мова - беларуская, але мы яе ня ведаем дастаткова добра (сьмешна :-) і таму нам нязручна ёй карыстацца як штодзённай мовай зносінаў... артыкулы ці справаздачы таксама фактычна забаронена пісаць па-беларуску ў нашай установе, бо дырэктар не аматар беларускасьці...
ну і што рабіць, падкажыце, калі ласка? :-)
 
gervasij
05.09.2007 // 18:20
На якой мове размаўляць - асабістая справа кожнага. Я не прыхільнік моўнага гвалту. Але пэўны, што цяперашняе становішча з мовай павінна зьмяняцца.
 
Изяслав Дернизахер
05.09.2007 // 01:28
Я понимаю и даже говорю чутка.

Но неохотно. и очень редко.
 
gervasij
05.09.2007 // 01:14
Так, я размаўляю па-беларуску :)
Мне вельмі шкада, што ня толькі прадстаўнікі ўлады, але і шараговыя грамадзяне глядзелі на беларускамоўнасьць як на прыналежнасьць да чагосьці. Прыкладам, калі ты беларускамоўны, то:
1. ты БНФавец;
2. ты выкладчык беларускай мовы, літаратуры ці гісторыі;
3. ты нацыяналіст;
4. ты дзівак

Нехта спытае, чаму глядзелі? А таму, што апошнім часам людзі пачалі адэкватна ўспрымаць беларускаю мову, кажу аб гэтым грунтуючыся выключна на ўласным вопыце.

Калі ў мяне пыталі, чаму я размаўляю па-беларуску, я адказваю, таму, што я беларус.
Прыкольна, калі б адзін, да прыкладу немец спытаў у іншага немца, чаму той размаўляе па-нямецку?
Я пэўны, усё стане на свае месцы. І ні будзе ніхто задаваць такога кшталту пытаньняў :)
 
 
 
  • 1
Если вы хотите принять участие в обсуждении, вам необходимо авторизоваться или зарегистрироваться.