ФОРУМ РЕГЛАМЕНТ ФОРУМА

Форум // Мнение // Обсуждение: Александр Класковский. ГИПЕРТЕКСТ. Пирровы победы

Обсуждение: Александр Класковский. ГИПЕРТЕКСТ. Пирровы победы

Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
15.12.2007 // 18:22
2 Za Belarus!
===========
Але ж ці варта расейцам дзівіцца: чаму нас так ня любяць наўкола?
У такіх гістарычных комплексаў -- моцныя падставы, што фармаваліся стагодзьдзямі.
Каб у беларусаў гэты комплекс быў мацнейшы (як у палякаў, літоўцаў), то былі б ужо ў Эўразьвязе, дарэчы :))
 
Za Belarus!
15.12.2007 // 16:45
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ пишет:
Так што я разглядаю гэта як нармалёвы палітычны працэс.


Канешне, права на свабоду сходаў ды маніфестацай, права на свабоду меркавання павінны быць недатыкальнымі ў любой цывілізаванай краіне. Я пра іншае, пра адносіны значнай часткі незалежнага грамадства да Расеі, якія з"яўляюцца нічым іншым, як праявай гіпертрафіраванага комплексу ўласнай непаўнавартасці.
PS
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/from_our_own_correspondent/7144560.stm
Там таксама пра комплексы уласнай непаўнавартасці, толькі ўжо Расеі ў дачыненні з Захадам
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
15.12.2007 // 16:28
2 Za Belarus!
==========
Сапраўды, у кожнага боку -- свая рыторыка.
Кожная палітычная сіла выконвае сваю функцыю.
Зразумела, сто чалавек на плошчы фізычна не абароняць Беларусь.
І фобіі могуць стацца дарэмнымі.
Але трэба, каб нехта гэта праклямаваў.
Беларусам варта пакрысе усьведамляць сябе нацыяй, шанаваць незалежнасьць.
І зразумела, што місыя тут кладзецца не на "Белую Русь".
"Партыя" -- "частка".
Гэтыя людзі выказваюць думкі і адчуваньні пэўнай часткі нашага грамадзтва.
Так што я разглядаю гэта як нармалёвы палітычны працэс.
На Захадзе штодзень супраць нечага маніфэстуюць, і ніхто людзей не чапае, калі ня стануць вітрыны крышыць.
Тут праблема хутчэй у неразьвітасьці палітычнага жыцьця ў Беларусі.
 
Za Belarus!
14.12.2007 // 22:14
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ пишет:
Але варта было трохі акрыяць на нафтадалярах, як зноў -- "вялікая Расея", "зьбіраньне земляў"


Такая рыторыка заўжды папулярная ў Расеі з-за вядомага гістарычнага вопыту, аднак на мой погляд рыторыка ёсць рыторыкай, нешта накшталт ""мы беларусы, мірныя людзі"", ну мірныя і мірныя, ну талерантныя, ну вялікая Расея, ну трэці Рым - напаўнення сэнсу справамі ноль, пабалбаталі і пайшлі спаць. Калі адкінуць усю рыторыку "ястрабаў", дык ўся круцізна Расеі пад Пуцінам звялася да кібератак на Эстонію, праэкта Януковіч ды эканамічных перапалак з дзяржавамі кшталту Польшчы, і той жа Грузіі. І гэта за 8 год. Так, РФ актыўней і нахабней адстойвае свае інтарэсы, а хто іх не адстойвае? Палітыка РФ на Каўказе не мянялася ў прынцыпе ніколі, РФ як падтрымлівала Абхазію, Карабах, П.Асетыю з часоў Ельцына, так і падтрымлівае, і што характэрна, менавіта Пуцінская заможная Расея выпусціла з-пад свайго уплыву Грузію(і Украіну). Вы зашмат глядзіце расейскае тэлебачанне. Расея ужо даўно не супердзяржава, рэфлексы канешне засталіся, аднак вокладка(у асноўным для ўнутранага спажывання энэргетычна-інфармацыйнай імперыі:-) даўно не адпавядае унутранаму складу. І частка беларускага незалежнага грамадства проста панічна баіцца ценю(імперыі) і наўмысна усходняга суседа дэманізуе. І вокладка НН з ""Чаго ён едзе?"" лепшае таму падцвярджэнне, быццам пасля кожнага візіту П. у краіну бСССР апошняя губляла незалежнасць ці там адбываўся тэрмаядзерны выбух. Пагалдзелі, пахвляваліся, адзін атрымаў па галаве ад слаўных быдлАМОНаўцаў, пераглянуліся і падумалі: А што гэта было і навошта?
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
14.12.2007 // 17:08
Za Belarus! пишет:
імперыі ужо даўно няма

Як сказаць!
Канешне, "няма таго, што раньш было".
Але варта было трохі акрыяць на нафтадалярах, як зноў -- "вялікая Расея", "зьбіраньне земляў" і г.д.
А паводзіны Масквы на Каўказе і г.д.?
Гэта можна кваліфікаваць менавіта як імпэрскія інстынкты (ці рэцыдывы:)
А што да залежнасьці...
Амэрыка нас дакладна ня зробіць сваім штатам.
А вось Масква прыняла б губерняй хоць заўтра.
 
Za Belarus!
14.12.2007 // 16:51
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ пишет:
Барадзін ператварыў тэму "саюзнага будаўніцтва" ў анэкдот. У літаральным сэнсе.


Ну калі Вы мелі на ўвазе Б. -дык тады згодзен, хоць "імперская пагроза" і г.д. - сумнеўныя тэрміны, імперыі ужо даўно няма, а трапіць у кабальную залежнасць што ад РФ, што ад ЗША ці Польшчы - у прынцыпе адзін чорт, хоць, канешне, існуюць больш "прасунутыя" гаспадары, і турмы з "удобствамі". Можна размаўляць пра знешні ўплыў на унутраныя справы РБ - і гэта дрэнна, з якога б боку гэты ўціск не ішоў.
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
14.12.2007 // 16:39
Выбачаюся, пост паляцеў раней, чым трэба!
Хацеў напісаць:
Я ня ёсьць сябрам нейкай партыі.
У Вас абсалютна такія ж магчымасьці зайсьці, напрыклад, у офіс БНФ і падыскутаваць.
Тым болей што пытаньні у Вас, а не ў мяне :)
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
14.12.2007 // 16:36
Ахвяра_БТ пишет:
опять вы уходите к второстепенному вопросу ...

Для мяне гэта пытаньне прынцыповае. Абвінавачвайце -- калі ласка, доказы!
Ахвяра_БТ пишет:
Кстати, напомните там вашим патриотам

Там -- гэта дзе?
Я ня ёсьць сябрам ней
 
Ахвяра_БТ
14.12.2007 // 16:15
2 Аляксандар КЛАСКОЎСКІ : опять вы уходите к второстепенному вопросу ... СПС принимал активное участие в акциях белорусской оппозиции, лидером которой являлся Милинкевич. И что-то я не слышал опровержений со стороны наших "демократов" в отношении слов Немцова.

Кстати, напомните там вашим патриотам чтоб организовали акцию протеста против возможных санкций США к гос. предприятиям или предоставили фактические доказательства сколько средств от работы этих предприятий уходит на счета Лукашенко и других официальных лиц. Только без воды и пустых слов, конкретно в процентах от выручки и названия банков.
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
14.12.2007 // 14:41
2 Ахвяра_БТ
=========
Ваш пункт 1 цалкам непераканаўчы.
У папярэднім допісе Вы абвінавацілі канкрэтных асобаў.
 
Ахвяра_БТ
14.12.2007 // 11:42
2 Аляксандар КЛАСКОЎСКІ :

1) Немцов открыто заявлял о контактах и поддержке белорусской оппозиции, а так как она у нас "единая и объединенная". то Шушкевич и Милинкевич тоже сюда относятся.

2) Основной мыслью сообщения на форуме было не дружба с Немцовым, а постоянная смена риторики нашими оппозиционерами в зависимости от аудитории.

3) Группа прокуроров заявила на слушаниях в суде Майами (США), что У.Чавес повлиял на ход недавних президентских выборов в Аргентине, переправляя деньги на проведение предвыборной кампании Кристины Киршнер.
Интересно, а наши свядомые на какие деньги работают ... рабочий класс по их словам запуган и живет в нищете, бизнес работает в убыток, от властей денег они не берут ... тут либо клады находят Наполеона или все-таки госдеп бандерольки передает.
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
13.12.2007 // 23:46
2 Ахвяра_БТ
==========
Вы можаце прывесьці прыклады сяброўства Мілінкевіча і Шушкевіча зь Нямцовым?
 
Ахвяра_БТ
13.12.2007 // 23:32
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ пишет:
Ну няўжо Вы сур"ёзна лічыце Мілінкевіча ці Шушкевіча адэптамі "саюзнага будаўніцтва"? :)))


Я считаю Милинкевича и Шушкевича всего лишь болтунами, которые в Беларуси болтают одно, а в России другое. Здесь они кричат, что вот-вот Лукашенко все продаст России даром, а там вместе с другом Немцовым доказывают, что Лукашенко никогда не пустит Россию в экономику Беларуси.
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
13.12.2007 // 23:17
2 Za Belarus!
==========
Ня бачу супярэчнасьці.
Ёсьць два сьцверджаньні:
1. Імпэрская пагроза існуе.
2. Барадзін ператварыў тэму "саюзнага будаўніцтва" ў анэкдот. У літаральным сэнсе.
Вы ня згодны ?
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
13.12.2007 // 23:17
2 Za Belarus!
==========
Ня бачу супярэчнасьці.
Ёсьць два сьцверджаньні:
1. Імпэрская пагроза існуе.
2. Барадзін ператварыў тэму "саюзнага будаўніцтва" ў анэкдот. У літаральным сэнсе.
Вы ня згодныя ?
 
Za Belarus!
13.12.2007 // 18:42
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ пишет:
я звычайна раблю нейкі адзін акцэнт.
Гэтым разам -- на тым, што "праклятыя нацыяналісты" шмат у чым мелі рацыю датычна імпэрскай небясьпекі і г.д.


Аляксандар КЛАСКОЎСКІ пишет:
ў маім сёньняшнім постынгу ў блогу, дзе я таксама пішу, што пагроза з апакаліптычнай ператварылася ў анэкдатычную


Сп.Класкоўскі, Вы канешне, як сказаў бы герой Крамарава, "аналітык аўтарытэтны", аднак нас не заблытаеце:-)
З "часы славы БНФ" і "Сегодня «братская интеграция» вылезает боком и грозит обернуться или инкорпорацией, или экономическим коллапсом. Угар «единения» развеялся, и угроза утраты независимости, по поводу которой все эти годы неустанно бил в набат Фронт, стала также головной болью верхов." Вы крышку перабаршчылі.
 
Аляксандар КЛАСКОЎСКІ
13.12.2007 // 16:05
Ахвяра_БТ пишет:
к сожалению поиск на сайте Эхо Москвы сейчас не работает, но наличие там таких интервью гарантирую (можете, если есть время поискать их в рубрике "Разворот").

==========
Дзякуй, мяне ж яшчэ и нагрузілі :)
Пошук аргумэнтаў -- гэта клопат таго, чыя тэза патрабуе пацьвяржэньня.
Вашая ж павісае ў паветры.
Ну няўжо Вы сур"ёзна лічыце Мілінкевіча ці Шушкевіча адэптамі "саюзнага будаўніцтва"? :)))
 
Ахвяра_БТ
13.12.2007 // 14:56
2 tanka_va : у вас есть медицинское заключение? но оно наверняка спрятано в сейфе вместе с данными о тайных счетах Лукашенко гыы А мессиями себя больше называют наши ангелы демократии гыы
 
Ахвяра_БТ
13.12.2007 // 14:54
2 Аляксандар КЛАСКОЎСКІ : к сожалению поиск на сайте Эхо Москвы сейчас не работает, но наличие там таких интервью гарантирую (можете, если есть время поискать их в рубрике "Разворот"). Основная мысль этих интервью заключалась в том, что Лукашенко обманывает власти России и российский народ и никогда не пойдет на союз. Плюс там заявлялось, что это Лукашенко виноват во всех кризисах с Россией и при нем Союзного государства не будет. И, кстати, я что-то никогда не видел в интервью Милинкевича российским СМИ заявлений о переходе на один гос. язык и других антироссийских пунктах его политической программы.
 
tanka_va
13.12.2007 // 11:16
Ахвяра_БТ пишет:
и у Беларуси есть защитник в виде Лукашенко, которого наши оппозиционные "патриоты" любят поливать грязью в российских СМИ за невыполнение обещаний по созданию Союза.


Лукашенко не защитник Беларуси. Он жертва самого себя, к тому же больной на голову. Вообразил себя мессией и носится с этой бредовой идеей. Почему людей, считающих себя Наполеонами держат в сумасшедших домах, а Лука еще на свободе. Самое место ему в Новинках.
 
 
 
  • 1
  • 2
Если вы хотите принять участие в обсуждении, вам необходимо авторизоваться или зарегистрироваться.