ФОРУМ РЕГЛАМЕНТ ФОРУМА

Форум // Мнение // Обсуждение: Сяргей Дубавец. СВАБОДА. Унікальныя сярод здаровых

Обсуждение: Сяргей Дубавец. СВАБОДА. Унікальныя сярод здаровых

naviny
09.01.2009 // 13:23
Уважаемый пользователь Litvin!
Согласно Регламенту форума администрация сайта выносит вам предупреждение за грубые и неуважительные высказывания. В случае повторного замечания вы будете удалены из списка пользователей.
 
Litvin
09.01.2009 // 12:23
slutskiy пишет:
Географию, однако, еще в школе, надо было изучать!(Что простительно такому быдлу как я , недолжно сходить с рук "публицистам".


Слышь, "быдло" - прежде чем кого-то чему-то поучать и обвинять в безграмотности, стоит может на себя посмотреть. И национальный язык не коверкай, лукашенский выкормыш - у своего божка научился? Тот тоже, грамотей, ни одного толком не знает, потому и ёрничает.
А пан Дубавец, наогул, не трэ было надта й штосьцi тлумачыць, бо таго iнsтруктара маглi "выпiсаць" i з Краснаярску, бо гэтага зброду у Расеi шмат усюды: Данскiя, Кубанскiя, Сiбiрскiя, Амурскiя...
 
Дубавец
09.01.2009 // 11:49
Краснадар з Амурам зблытаць цяжка:)
 
slutskiy
09.01.2009 // 00:31
Дубавец пишет:
Надта доўга займаўся Краснаярскім, самым "ссыльным" для беларусаў.

Почему "самым"? Насколько я знаю в Амурскую область целыми деревнями белорусов выселяли( мои предки тому пример) или вы что-то другое имели ввиду?
 
Za Belarus!
09.01.2009 // 00:13
А ў тым, што яны ня стануць чытаць — пра сябе. А “зачэм”? І колькі б ні знаходзілася гэтай “абыякавасьці” тлумачэньняў, размова ўрэшце ўсё адно зьвядзецца да таго, што — вярэдзіш рану.
------------
не толькі "зачэм", а яшчэ і таму, што 90% напісанага тычыцца не народу, а балячак зацыкленых на мове няўдалых песняроў. Народу што з тых балячак? У людзей зусім іншыя інтарэсы, іншае жыцце. Не атаясамлівае народ сябе з вамі, ну што тут зробіш: ці мяняй народ, ці мяняйся сам.
 
Дубавец
08.01.2009 // 22:58
Вядома, з Краснадарскага краю. Выбачаюся. Надта доўга займаўся Краснаярскім, самым "ссыльным" для беларусаў.
 
slutskiy
08.01.2009 // 20:53
Прошу прощения у модераторов "naviny" за опечатку.
 
slutskiy
08.01.2009 // 20:40
Хер вас бяры! (для безграмотных, хер - старославянское название буквы Х, похерить - перечеркнуть крест на крест) О чем базар, славяне? А, извините,(или выбачайце) шаноуныя! Мы усе Эурапеуцы?
Пункт первый:
Отправьте "тутэйшага" к филологам (проблемы с белорусской грамматикой. В частности, так называемые "русифицизмы" и просто грамматические ошибки, типа - для )
Пункт второй: Красноярский край? С Краснодарским не спутали, совершенно случайно? Географию, однако, еще в школе, надо было изучать!(Что простительно такому быдлу как я , недолжно сходить с рук "публицистам".
Пункт третий: Ну, ежели вы такие страдальцы за Родны кут, можа трэба и парабиць, крыху, за яго блага, а не трындзець?.
Пункт третий: этим трындельникам ( да простят меня можераторы и Уголовный кодекс РБ) стоило бы быть ближе к народу. Белорусы всегда были толерантны к чужим для них культурам и обычаям(за что я и люблю этот народ). Аффтар больше обеспокоен не оценкой его творчества, а тем, как преподнесено его произведение широкой публике.
P.S. Дабы отсечь досужие вымыслы, я в отличие от АФФТАРА не претендую на роль "письменника".
И еще. г-н Дубовец обеспокоен тем , что его произведения не читают? Так не рвись за гонорарами, хотя бы в нете опубликуйся, беплатно, дабы тебя оценить смогли не тратя на ерунду бабки.
P.P.S. Может, я опять ошибаюсь и где-то , кроме магазинов, можно прочитать данное произведение? Заранее благодарен за ссылкую
 
Colman
08.01.2009 // 17:42
2alyrik
Так, я вiнаваты, недакладна прачытаў :) Значыць, памыляўся Дубавец, калi лiчыў, што "Бог" чытаецца па-рознаму ў рускай i беларускай мовах.
 
alyrik
08.01.2009 // 15:01
2Colman
дык у чым памыляецца Сідарэвіч?
 
Colman
08.01.2009 // 13:58
"Неяк Анатоль Сідарэвіч насварыўся на мяне за такі мой прыклад: маўляў, слова “Бог” па-расейску й па-беларуску пішацца аднолькава, а чытаецца па-рознаму — бок і бох. Чытаецца таксама аднолькава, — заўважыў Сідарэвіч."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Спадар Сідарэвіч памыляецца. У рускай мове ёсьць некалькi словаў-выключэньняў, дзе лiтара "г" вымаўляецца як фрыкатыўны гук, то бок як у беларускай. Гэта такiя словы як "бухгалтер", "Господи", "Бог" i iнш. Такiм чынам, слова "Бог" i па-руску, i па-беларуску вымаўляецца таксама аднолькава - [бох]. I наадварот, у беларускай мове ёсьць некалькi словаў-выключэньняў, дзе лiтара "г" вымаўляецца як узрыўны гук, як большасьць слоў у рускай. Гэта такiя, напрыклад, словы як "ганак", "гузiк" i некаторыя iнш.
 
 
 
  • 1
Если вы хотите принять участие в обсуждении, вам необходимо авторизоваться или зарегистрироваться.