ФОРУМ РЕГЛАМЕНТ ФОРУМА

Форум // Мнение // Обсуждение: Уладзімер Падгол. МОВА. Агульнанацыянальная дыктоўка: “Магутны Божа”

Обсуждение: Уладзімер Падгол. МОВА. Агульнанацыянальная дыктоўка: “Магутны Божа”

GeorgePetrovich
20.03.2014 // 15:39
mantef пишет:
он боролся против Российской империи за независимость беларуско-польского государства?

забористая трава, согласен :) тут вот поподробнее, пожалуйста, про "беларуско-польское государство". Что это за зверь такой? :)

А у меня проблем с Русской империей нет никаких. Кстати, это похвально, что пишете название это с большой буквы. :)
Я - человек русский и Русская империя часть моей истории. И если кто боролся ПРОТИВ неё, так он мне не друг и уж никак не "герой" )
 
mantef
20.03.2014 // 15:19
Nobody пишет:
Что и требовалось доказать.

что требовалось? и что, по-вашему, вы доказали? что он боролся против Российской империи за независимость беларуско-польского государства? да, это вам удалось.
Nobody пишет:
Ну да ладно, без проблем, тема острая я понимаю :)

тема как тема. Все уже привыкли к тому, что нашу историю пытаются заврать, замылить, заболтать, приписав задним числом "вековую дружбу" с "братом", и ныне не брезгующим шантажом и угрозами.
 
GeorgePetrovich
20.03.2014 // 15:08
mantef пишет:
Википедия пишет:
Среди современных историков нет единого мнения о национальной принадлежности Калиновского. Одни считают его белорусом, другие — поляком. Современник К. Калиновского генерал-майор В. Ф. Ратч в своём донесении виленскому генерал-губернатору М. М. Муравьеву утверждал следующее: «Константин Калиновский с настроением герценовской школы во главе честолюбивейших личностей из красных литвинов настойчиво проводил идею о самостоятельности Литвы» ("Литва" в данном случае подразумевается в историческом смысле, т.е. Великое княжество Литовское, включавшее в себя территории нынешней Литвы и Белоруссии).


Википедия продолжает :)
http://be.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%96%D0%BD%D1%86%D1%8D%D0%BD%D1%82-%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%96%D0%BD_%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BD%D0%BE%D1%9E%D1%81%D0%BA%D1%96
Нарадзіўся ў вёсцы Мастаўляны Гродзенскага павета, цяпер у Падляскім ваяводстве Польшчы, у сям"і беззямельнага шляхціца. еўзабаве пасля атрымання ўніверсітэцкага дыплому са ступенню кандыдата права, на пачатку вясны 1861 г. Каліноўскі вярнуўся на Радзіму і распачаў стварэнне на Гародзеншчыне рэвалюцыйнай арганізацыі. Кастусь ездзіў па навакольных вёсках і мястэчках, дзе вёў прапаганду сярод сялян і агітаваў іх да паўстання.

Паводле сваіх ідэйных перакананняў Каліноўскі быў рэвалюцыйным дэмакратам, выступаў за звяржэнне самадзяржаўя, скасаванне абшарніцкага землеўладання. Ён лічыў, што толькі шырокі ўдзел у будучым паўстанні сялянства можа забяспечыць перамогу. У гэтым рэчышчы і вялася Каліноўскім агітацыйная праца.

Ну боролся поляк с русским царём, мне он каким боком герой?

далее
У 1862 г. Каліноўскі ўжо ўваходзіў у склад Літоўскага правінцыяльнага камітэта (ЛПК) — цэнтральнага органа падрыхтоўкі паўстання на тэрыторыі Паўночна-Заходняга края (цяпер — тэрыторыя паўночнай Літвы і Заходняй Беларусі. А ўвосень таго ж года стаў яго старшынёй. Кастусь стаяў на чале часткі рэвалюцыянераў, якіх адрозна ад лібералаў («белых») звалі «чырвонымі». Гэты напрамак вызваленчага руху прадугледжваў дэмакратычную рэспубліку, перадачу зямлі сялянам, самавызначэнне народаў былой Рэчы Паспалітай. «Белыя» ж бачылі галоўнай мэтай паўстання толькі аднаўленне Рэчы Паспалітай у межах 1772 г.

Одни боролись за "демократию" в понимании ТОГО времени, а другие - просто за Польшу :)

Актыўная праца Каліноўскага ва ўмовах паўстання на пасадзе ваяводскага камісара паспрыяла таму, што менавіта на Гродзеншчыне інсургенты мелі найбольш баяздольную, магутную арганізацыю, прыцягнулі да барацьбы шмат сялян. Іншыя гісторыкі лічаць, што прычынай гэтага была найбольш высокая доля ў гэтым рэгіёне польскага насельніцтва. На ўсходзе сялянства ў асноўным не падтрымала паўстання і нават былі створаны сялянскія атрады для барацьбы з паўстанцамі.

У чэрвені 1863 г. праз поспехі царскіх войскаў і масавыя арышты паўстанцаў Каліноўскі вымушаны вярнуцца ў Вільню, дзе дзейнічаў пад канспірацыйнымі прозвішчамі Макарэвіч, Чарнецкі, Хамовіч, Хамуціус. Там ён зноў бярэ цэнтральнае кіраванне ў свае рукі. Спрабуючы рэанімаваць паўстанне, Кастусь выдаў «Прыказ да народу зямлі літоўскай і беларускай». Аднак было позна. Паўстанне на тэрыторыі Паўночна-Заходняга края ўжо было ў асноўным падаўлена. Асноўныя сілы паўстанцаў былі разбіты царскімі атрадамі пры дапамозе часткі беларускіх сялян.

Что и требовалось доказать. Какой герой? Каким "народом" он поддерживался? :) Так что про "ахинею" вы несколько погярячились. Ну да ладно, без проблем, тема острая я понимаю :)
 
mantef
20.03.2014 // 14:36
Nobody пишет:
"один из руководителей польского восстания 1863 года на территории Российской Империи."

жаль, что у вас есть время только на то, чтобы писать ахинею. Если бы попробовали читать хоть что-то кроме заголовков - были бы умнее.
Википедия пишет:
Среди современных историков нет единого мнения о национальной принадлежности Калиновского. Одни считают его белорусом, другие — поляком. Современник К. Калиновского генерал-майор В. Ф. Ратч в своём донесении виленскому генерал-губернатору М. М. Муравьеву утверждал следующее: «Константин Калиновский с настроением герценовской школы во главе честолюбивейших личностей из красных литвинов настойчиво проводил идею о самостоятельности Литвы» ("Литва" в данном случае подразумевается в историческом смысле, т.е. Великое княжество Литовское, включавшее в себя территории нынешней Литвы и Белоруссии).
 
GeorgePetrovich
20.03.2014 // 12:43
Вот не было и нет у меня проблем ни с русским ни с белорусским языками,
но вот это
"Каб не жыць пад дыктоўку рускіх, напішам дыктоўку па-беларуску!" - отбивает всякое желание поддержать их.

Дружите "против" - сами. Или с дружбанами вашими в вышиванках - те тоже к "москалям" испытывает неприязнь. Самое то для такой компании ...:)

И с какого перепугу Калиновский - "наш национальный герой"? :)
"один из руководителей польского восстания 1863 года на территории Российской Империи."
"Ваш, ваш" - тут я спорить не буду :)
 
 
 
  • 1
Если вы хотите принять участие в обсуждении, вам необходимо авторизоваться или зарегистрироваться.